کیفیت اینترنت ارتقا می یابد/ افزایش سهم اقتصاد دیجیتال در دستور کار وزارت ارتباطات
4 بهمن 1400 - 18:33 عصر
اخبار فناوری

وزیر ارتباطات از همکاری با چین برای ارتقای کیفیت اینترنت ثابت خبر داد.
به گزارش ایرنا؛ در چند ماه اخیر به دلیل استفاده بیش از حد مردم از اینترنت و قطع چند فیبر دریایی، کیفیت و سرعت اینترنت به شکل محسوسی با افت مواجه شد. یکی از دلایلی که به آن مطرح شده، محدودیت افزایش ظرفیت پهنای باند بین الملل بود که آن را با کندی رو به رو می‌کرد. 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سوالی درباره افزایش ظرفیت پهنای باند اینترنت بین الملل گفت: محدودیتی برای تامین نیاز مردم به پهنای باند بین‌الملل نداریم اما  لازم است که ظرفیت‌های داخلی خود را نیز تقویت کنیم.

عیسی زارع‌پور افزود: ما باید شرایطی را فراهم کنیم تا نیازمندی‌های مردم توسط پلتفرم‌های بومی تامین شود تا اگر ارتباطات بین‌الملل دچار قطعی شد، بتوانیم آن را حل کنیم. مدتی قبل در 2 نوبت، حدود 7 درصد از پهنای باند بین الملل را از دست دادیم. این اتفاقات نباید زندگی روزمره مردم را تحت تاثیر خود قرار دهد.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: اکنون که با حمایت از پلتفرم‌های داخلی به بالا رفتن سهم اقتصاد دیجیتال در کشور کمک می‌کنیم، همزمان هر نیازمندی در حوزه ترافیک بین الملل باشد نیز فراهم خواهیم کرد. ضمن این که با تشکیل کارگروه اقتصاد دیجیتال در کشور نیز بر این مسئله تاکید شد که نگاه دولت سیزدهم به حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، نگاه فرصت محور است. با این نگاه می‌توانیم تمام عقب‌ماندگی‌ها در این حوزه را جبران کنیم.

زارع‌پور افزود: ظرفیت‌های زیادی در کشور برای دستیابی به این اهداف وجود دارد. جوانان ما یک سر و گردن بالاتر از جوانان کشورهای دیگر هستند و اگر ظرفیت‌های لازم مهیا شود، می‌توانند تحولات جدی را در این حوزه رقم بزنند.


برنامه راه اندازی نیم میلیون فیبرنوری تا پایان سال

 وی درباره کاهش سرعت اینترنت گفت: اقدام اساسی این است که مانند تمام کشورهای پیشرفته، ارتباطات ثابت را توسعه دهیم و مردم را به سمت رفع نیاز خود از طریق اینترنت ثابت هدایت کنیم. معنا ندارد که فرد زمانی که در خانه است، از اینترنت سیار خود استفاده کند.

وی با تاکید بر این‌که اقدامات لازم در گذشته انجام نشده است، افزود: ارتباطات سیار به دلیل فرکانسی که به اپراتورها اختصاص داده‌ شده دارای محدودیت است. از ابتدای دولت سیزدهم ما توسعه ارتباطات ثابت را به عنوان یک راهکار بلندمدت در دستور کار قرار دادیم.

زارع‌پور افزود: امسال حدود نیم میلیون فیبرنوری را راه‌اندازی می‌کنیم تا مسیر توسعه اینترنت ثابت هموار شود. باید سعی کنیم ترافیک اصلی مورد نیاز مردم از طریق خطوط ثابت تامین شود؛چراکه بر بستر اینترنت ثابت می‌توانیم سرعت‌های بالای 100 مگ را برای کاربران مهیا کنیم.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: بر اساس آماری که روز گذشته منتشر شد، میانگین سرعت ارتباطات سیار ایران بین کشورهای مختلف 24 مگ بوده که نسبت به ماه گذشته تغییر زیادی نکرده است. اینترنت ثابت 9 است که نسبت به ماه گذشته کمی افزایش پیدا کرده، اما این به هیچ وجه سرعتی نیست که شایسته مردم کشور ما باشد. خصوصا در این زمانی که زندگی مردم وابسته به ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

 

همکاری ایران و چین برای توسعه فناوری

زارع‌پور که در حاشیه مراسم «اتصال یک هزار روستا به شبکه ارتباطی کشور» در جمع خبرنگاران حاضر شده بود در پاسخ به آن‌ها درباره همکاری ایران و چین برای توسعه فناوری در کشور گفت: ما در همکاری‌هایی که با کشورهای مختلف از جمله چین داریم، توسعه فناوری‌هایی که برای اینترنت نسل پنجم و کیفیت بخشی به ارتباطات ثابت ضروری است را در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی با بیان این‌که برای حضور پلتفرم‌های ایرانی در کشورهای همسایه در حال برنامه‌ریزی هستند، گفت: ظرفیت‌های خوبی در کشورهای مختلف وجود دارد که می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم. این توافقات 2 می‌تواند به کشورها برای توسعه فناوری کمک کند.