600 شرکت دانش‌بنیان برای توسعه زیست‌فناوری در کشور همگام شدند
25 January 2023 - 15:29 Noon
اخبار فناوری

ایران کشوری بی‌رقیب در منطقه از نظر توسعه فناوری‌های زیستی است. دستاوردی که نمود اصلی آن را در روزهای شیوع بیماری کرونا شاهد بودیم.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛در سند چشم انداز 1404 پیش‌بینی شده بود که ایران تا پایان این برنامه رتبه اول منطقه را در زمینه زیست فناوری کسب کند؛ اما امروز به نقطه‌ای رسیدیم که ایران به یک کشور بی رقیب در منطقه تبدیل شده است و در قاره آسیا با کشورهایی همچون هند، چین، ژاپن و کره جنوبی رقابت می‌کند.

این موضوع در گزارش آنکتاد نیز مورد تاکید قرار گرفته و در حال حاضر بر اساس مستندات ارائه شده در این پایگاه؛ ایران در حوزه زیست فناوری از نظر رتبه علمی در جایگاه دوازدهم دنیا قرار دارد. البته این توسعه یافتگی تنها در زمینه انتشار مقالات نیست و مجموعه‌های اثرگذار در این عرصه به ویژه ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری که به طیف وسیعی از شرکت های دانش بنیان که بازیگران اصلی این حوزه هستند دسترسی دارد؛ در تلاشند تا ایران به لیست 10 کشور برتر دنیا در این حوزه افزوده شود.

«ایران امروز» در زمینه زیست فناوری و محصولات تولیدی از لحاظ تنوع دارویی و تعداد دارو در رتبه سوم آسیا قرار دارد و شاهد این ادعا؛ تولید داروهای موثر برای درمان بیماری کرونا و کاهش مخاطرات آن توسط شرکت های دانش‌بنیان و متخصصان داخلی و صادرات این محصولات به کشورهای متقاضی است.

دستاوردی که حاصل فعالیت 600 شرکت دانش بنیان است که با اتکا به توان بومی و تخصصی خود؛ نظام بهداشت و درمان کشور را توسعه دادند. این تلاش ها با تصویب «قانون جهش تولید دانش بنیان» که حاصل 3 سال پیگیری و همکاری مشترک میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی است؛ سرعت و شتاب معقولانه و اثربخشی گرفته است.