صندوق توسعه و فناوری های نوین

صفحه اصلی آشنایی با صندوق خدمات قوانین و مقررات فرم‌ها پیوندها ارتباط با ما
وام قرض الحسنه و تسهیلات

این صندوق افتخار دارد که از ابتدای فعالیت خود، وام و تسهیلات مختلفی را در قالب های زیر به شرکت های فناور ارائه نموده است:

 

1) قرض‌الحسنه

قرض­‌الحسنه اعطایی عقدی است که به موجب آن صندوق (به عنوان قرض ­دهنده)، مبلغ معینی را طبق شرایط مقرر به اشخاص حقیقی و حقوقی واجد شرایط (به عنوان قرض­ گیرنده) به قرض واگذار نماید.

صندوق به منظور فراهم نمودن سرمایه در گردش برای طرح­ های خاص (دارا بودن شرایط خاص) نسبت به اعطای قرض­ الحسنه اقدام می ­نماید.

 

2) فروش اقساطی

فروش اقساطی طبق تعریف عبارت است از واگذاری عین به بهای معلوم به غیر، به ترتیبی که تمام یا قسمتی از بهای مزبور به اقساط مساوي يا غير مساوي در سررسيدهاي معينه دريافت گردد.

صندوق به منظور ایجاد تسهیلات جهت تامین مواد اولیه، ماشین ­آلات، لوازم یدکی و ابزار کار و تأسیسات شرکت ­های فناور مبادرت به خرید و فروش اقساطی می­ نماید.

 

3) تضمین تسهیلات

معرفی ضامن معتبر جهت أخذ تسهیلات و ضمانت­ نامه از نهادهای تأمین مالی از جمله بانک­ ها، صندوق­ ها و دستگاه­ های اجرایی، از جمله دغدغه­ های شرکت­ های فعال در حوزه فناوری در تأمین مالی طرح­ های ایشان می ­باشد. لذا صندوق توسعه فناوری­ های نوین به استناد اساسنامه مصوب هیأت وزیران، مجاز است به عنوان ضامن ، بازپرداخت اقساط و کلیه تعهدات شرکت­ های فعال در حوزه فناوری نزد نهادهای مالی را تضمین نماید.

 

4) خرید تضمینی (سلف)

پیش خرید نقدی محصولات تولیدی به قیمت معین. صندوق در جهت ایجاد تسهیلات لازم برای تأمین سرمایه در گردش شرکت­ های فعال در حوزه فناوری، مبادرت به پیش­ خرید محصولات تولیدی آنها می­ نماید. به این ترتیب با رفع موقت دغدغه فروش محصولات، ضمن دارا بودن سرمایه در گردش بوجود آمده از این خدمت، اقدام به اصلاح شرایط و مشخصات محصول مطابق با نیاز بازار می­ نماید.

 

5) مضاربه

مضاربه عقدي است كه به موجب آن يكي از طرفين (مالك) عهده دار تامين سرمايه (نقدي) مي گردد با قيد اينكه طرف ديگر (عامل) با آن تجارت كرده و در سود حاصله هر دو طرف شريك باشند.

به منظور ايجاد تسهيلات لازم جهت گسترش امور بازرگاني (خريد و فروش كالا)، صندوق مي تواند با رعايت موارد ذيل و در صورت وجود تقاضا مبادرت به انعقاد قرارداد مضاربه نمايد.

نكته:براي اعطاي تسهيلات مضاربه نظر به كوتاه بودن مدت قرارداد، بايد اطلاعات واصله دقيق و صحيح بوده و تقاضاي متقاضي و اطلاعات ماخوذه مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته و با بررسي نوع فعاليت عمليات، وضعيت مالي متقاضي از فروش كالا (طبق ضوابط جاري كشور) و برگشت اصل و سود مورد انتظار در طول مدت قرارداد اطمينان كافي حاصل شود

 

6) مشارکت مدنی

به منظور مشاركت در سود و زيان طرح هاي پژوهش و فناوري شركت هاي فناور، صندوق مي تواند با رعايت موارد ذيل در صورت وجود تقاضا مبادرت به انعقاد قرارداد مشاركت مدني نمايد.

 

تعريف مشاركت مدني: مشاركت مدني عبارت است از درآميختن سهم الشركه نقدي و يا غير نقدي متعلق به اشخاص حقيقي يا حقوقي متعدد، به نحو مشاع، به منظور انتفاع، طبق قرارداد

تبصره 1: واريز سرمايه به حساب شركت براساس هزينه كرد پرداخت هاي قبلي و پس از تاييد ناظر مورد اعتماد صندوق و مطابق با پيشرفت شرح خدمات مورد توافق شريك و صندوق خواهد بود.

تبصره 2: حداكثر سهم الشركه صندوق در مشاركت مدني هشتاد درصد هزينه اجراي طرح خواهد بود.

مشاركت مدني ها به منظور ايجاد تسهيلات لازم براي فعاليت‏ ها صورت خواهد گرفت؛ موضوع مشاركت بايد مشخص باشد.

شركت مدني در صورتي تشكيل و تحقق خواهد يافت كه شركا طبق قرارداد، سهم‏ الشركه نقدي خود را به حساب مخصوصي كه در بانك براي شركت افتتاح مي‏ گردد، واريز نمايند و در صورتي كه تمام يا قسمتي از سهم الشركه غيرنقدي باشد، طبق مقررات مشاركت مدني، اين سهم الشركه به مدير يا مديران شركت مدني تحويل گردد.

پرداخت سهم الشركه شركاء در مشاركت مدني مي ‏توانند، طبق قرارداد، به دفعات صورت گيرد.

مشاركت مدني پس از اتمام موضوع شركت، تصفيه و مرتفع مي ‏شود.

بانك‏ ها مكلف‏ اند در قرارداد مشاركت مدني تصريح نمايند كه مدير و يا مديران شركت ‏هاي مدني كه طبق اين مقررات تشكيل مي ‏شوند، بيش از مال الشركه واريزشده به حساب و يا تحويل شده به مدير يا مديران شركت، مجاز به انجام معامله و قبول تعهدات مالي نمي ‏باشند.

صندوق توسعه فناوري هاي نوين نيز با شرايطي متمايز از مشاركت هاي معمول بانكي اقدام به برقراري ساز و كاري مبتني بر مشاركت مدني اصيل نموده است كه از جمله آن حذف وثيقه هاي معمول بانكي، حذف نرخ سود بانكي و... مي باشد.)

 

7) لیزینگ محصولات دانش بنیان و فناور

لیزینگ نوع خاصی از عملیات مالی و یک رشته فعالیت اعتباری کاملا تخصصی مبتنی بر روش اجاره است که در آن نوعی قرارداد با توافق میان دو نفر یا بیشتر، اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی، به منظور بهره ­برداری از عین یا منفعت کالای سرمایه ای یا مصرفی با دوام که از قابلیت اجاره برخوردار باشد، منعقد می­ گردد.

به دلیل عدم آشنایی سیستم بانکی با نوع فعالیت شرکت های فناور، بانک­ ها تنها در مواردی وارد لیزینگ می­ شوند که محصول دارای سند رسمی بوده و اسقاط آن در پایان مدت اجاره، دارای ارزش بالایی است (همچون انواع خودرو). لذا انتظار نمی رود که بانک­ ها از محصولاتی که از یک طرف به دلیل سرعت رشد و تغییر فناوری، طول عمر نسبتا کوتاهی دارند (مانند تجهیزات پزشکی، نرم ­افزار و...) و از طرفی سند رسمی قابل ترهین نیز ندارند، سرمایه­ گذاری کنند.

در مدلی که صندوق ارائه نموده است، شرکت­ های فناور می ­توانند از طریق عقد اجاره به شرط تملیک/ فروش اقساطی، محصول خود را از طریق ایجاد این مزیت رقابتی به بازار ارائه نمایند. بدیهی است که با فروش محصولات با این روش، شرکت­ ها می­ توانند سرمایه در گردش لازم برای گسترش تولیدات خود را فراهم آورند. همچنین مشتری نهایی محصول می ­تواند با سهم آورده حداقل 30% (از قیمت محصول)، به راحتی از این محصول نوآورانه استفاده نموده و پس از پرداخت اقساط، محصول را به تملک خود در آورد.

 

  فرم درخواست تسهیلات

 

  مدارک مورد نیاز جهت درخواست تسهیلات

 

 

جهت استفاده از خدمات صندوق در صورتی که تا کنون عضو نشده‌اید گزینه عضویت در سایت و در غیر اینصورت  گزینه ورود به سیستم را انتخاب نمایید.

 

   

پیوندهای اصلی
آشنایی با صندوق
قوانین و مقررات
تماس با ما
خدمات صندوق
صدور انواع ضمانت نامه
سرمايه‌گذاري خطرپذير (جسورانه)
وام قرض الحسنه و تسهیلات
لیزینگ محصولات فناورانه
توانمندسازی شرکت‌های فناور
كارگزار مالي دستگاه‌های اجرایی
آدرس

تهران، کیلومتر۲۰ جاده دماوند ، پارک فناوری پردیس ، نبش نوآوری هشتم ، پلاک ۸۲

تلفن: ۲۱٧۶۲۵۱۱۲۵

info@hitechfund.ir